4.1 A dokumentumok jl formzottsga
A jl formzottsg egy, az XML -lel bevezetett j fogalom. Alapveten ez azt jelenti, hogy valamennyi elemnek vagy lennie kell zr cmkjnek (tag), vagy pedig specilis mdon kell lerni (lsd lejjebb), valamint az sszes elemnek begyazottnak kell lennie.
Br az tlapols az SGML-ben is elmletileg rvnytelen, a meglev bngszk szleskren tolerljk ezt a helytelen megoldst. Az XML alap XHTML-ben ez mr nem megengedett. HELYES: egymsba gyazott elemek
<p>ez itt egy ;rszben <em>kiemelt bekezds</em>.</p>
HELYTELEN: tlapolt elemek
<p>ez itt egy rszben <em>kiemelt bekezds.</p></em>
4.2 Elemek s attribtumok rsmdja
Az XHTML dokumentumokban valamennyi HTML elem s attribtum nevt kisbetvel kell rni. Ezt a klnbsget komolyan figyelembe kell venni, mivel az XML kis- s nagybetrzkeny, ezrt a <li> s a <LI> kln cmknek minsl.
4.3 Kezd s zr cmkk ktelezsge
Az SGML alap HTML 4 bizonyos elemeknl megengedte a zr cmkk elhagyst; a kvetkez elem kezdete zrta az elzt. Ez a mulaszts az XML alap XHTML-ben nincs megengedve. Minden elemnek, amely a DTD-ben nem empty -knt (res) van deklarlva, rendelkezni kell zr cmkvel is.
HELYES: lezrt elemek
<p>ez egy bekezds.</p> <p>ez egy msik bekezds</p>
HELYTELEN: nem lezrt elemek
<p>ez egy bekezds. <p>ez egy msik bekezds
4.4 Attribtum-rtkek hasznlati mdja
Valamennyi attribtum rtket idzjelben kell szerepeltetni akkor is, ha rtkk numerikus. HELYES: idzjeles attribtum rtk
<table rows="3">
HELYTELEN: idzjel nlkli attribtum rtk
<table rows=3>
4.5 Az attribtumok lervidtse
Az XML nem tmogatja az attribtumok lervidtst. Az attribtum-rtk prokat teljesen ki kell rni. Az attribtum nevek, mint a compact s a checked nem fordulhatnak gy el, hogy rtkk ne lenne meghatrozva. HELYES: teljes attribtum
<dl compact="compact">
HELYTELEN: lervidtett attribtum
<dl compact>
4.6 Az res elemek hasznlata
Az res elemeknek vagy zr cmkiknek kell lennie, vagy a kezd cmkt kell egy / jellel lezrni <br/> , vagy <hr></hr> . HELYES: lezrt res tag
<br/> <hr/>
HELYTELEN: lezratlan res tag
<br> <hr>
4.7 'Kz'-k kezelse
Az attribtum-rtkekben a bngszk levgjk a kezd s zr 'kz'-karaktereket, a 'kz'-karakterek sorozatt pedig egy szkzz (ASCII Szkzkarakter) konvertljk. Lsd az [XML] specifikci 3.3.3 fejezett.
4.8 Script s Style elemek
Az XHTML-ben a stlus- s script elemek definilsuk szerint #PCDATA tartalommal rendelkeznek. Ennek eredmnyekpp a < s & karakterek jell kezdeteknt vannak rtelmezve, egyedeiket (< , & ) az XML rtelmezk egyedhivatkozsknt ismerik fel. Egy script, vagy stluselem tartalmnak CDATA jells rszbe csomagolsval elkerlhet ezen egyedek kibontsa. <script>
<![CDATA[
... script tartalom ...
]]>
</script>
A CDATA rszeket az XML rtelmez felismeri, a Dokumentum Objektummodellben [DOM] csompontknt jelennek meg. Alternatv lehetsgknt hasznlhatak a kls stlusok s scriptek.
4.9 SGML kivtelek
Az SGML megadja a lehetsget a DTD rjnak, hogy meghatrozott elemek hasznlatt kizrja valamely elembl. Ilyen tiltsi lehetsgek (kivtelek) az XML-ben nem lehetsgesek.
Pldaknt: a HTML 4 Strict DTD megtiltja az a elemek brmilyen mrtk egymsba gyazst. Ilyen tiltsok az XML-ben nem rhatk le. Mindamellett, hogy a DTD-ben ilyen tiltsok nem szerepelhetnek, bizonyos elemeket valban nem lehet egymsba gyazni. Ezek felsorolst a B. Fggelk tartalmazza.
4.10 Az 'id' s 'name' attribtumok
A HTML 4 definilta az a, applet, form, frame, iframe, img s map elemkhez hasznlhat name atttribtumot. Szintn a HTML 4 vezette be az id attribtumot. Mindkt attribtum a dokumentumon belli navigcihoz lett tervezve, rszazonostknt.
Az XML-ben a rszazonost tpusa ID s elemenknt egy ID tpus attribtum hasznlhat. Ezrt az XHTML 1.0 -ban az id attribtum lett ID tpusknt definilva. Teht annak rdekben, hogy az XHTML 1.0 dokumentum valban jl strukturlt XML dokumentum legyen, az XHTML 1.0 dokumentumokban az id attribtumot KELL hasznlni rszazonostknt azoknl az elemknl is, amelyeknl hagyomnyosan a name attribtum volt hasznlva.
Az XHTML 1.0-ben a name attribtum hasznlata formlisam 'nem javasolt' s az XHTML kvetkez verziiban meg is lesz szntetve. |