Az XHTML a jelenlegi s jvbeni dokumentumtpusok s modulok csaldjba tartozik, amelyek reprodukljk, kiegsztik, illetve kiterjesztik a HTML 4-et. Az XHTML csaldba tartoz dokumentumtpusok XML alapak, mivel egytt kell mkdnik az XML alap bngszkkel. A dokumentumcsald rszletezse s fejldsnek rszletesebb lersa jv tervei cm fejezetben tallhatk.
Az XHTML 1.0 (ez a specifikci) az els dokumentumtpus az XHTML csaldban. Az XHTML a HTML 4 hrom dokumentumtpusnak XML alap tovbbfejlesztse. Ez a dokumentumtpus azon dokumentumok nyelvl lett sznva, amelyek olvashatak XML-kompatibilis, s nhny egyszer irnyelv betartsval HTML 4 kompatibilis bngszvel is. Azok a fejlesztk, akik dokumentumaikat ezentl XHTML 1.0 formtumban teszik kzz, a kvetkez elnyket lvezhetik:
- Az XHTML dokumentumok megfelelnek az XML elrsainak. Knnyedn megtekinthetk, szerkeszthetk s rvnyesthetk a standard XML eszkzkkel.
- Az XHTML dokumentumok ugyanolyan jl szerkeszthetek korbbi, HTML-4-et tmogat felhasznli alkalmazsokkal, mint az j, XHTML 1.0-t tmogat felhasznli programokkal.
- Az XHTML dokumentumok hasznosthatjk az alkalmazsokat (scripteket s appleteket), amelyek futtatshoz szksges vagy a HTML Document Object Model (DOM), vagy az XML Document Object Model
- Ahogy az XHTML csald fejldik, az XHTML 1.0 kritriumainak megfelel dokumentumok egyre jobban egytt tudnak mkdni klnbz XHTML krnyezetekben.
Az XHTML csald a kvetkez lps az internet fejldsben. Az XHTML-re val ttrshez a tartalomfejlesztk belphetnek az XML vilgba, lvezhetik az ezzel jr elnyket s biztosak lehetnek abban, hogy kzkinccs tett oldalaik visszafel s elrefel is kompatibilisak maradnak.
1.1 Mi a HTML 4?
A HTML 4 egy SGML (Standard Generalized Markup Language) alkalmazs, amely megfelel az ISO 8879 elrsainak s szleskren elfogadott, mint a World Wide Web ltalnos kzlsi nyelve.
Az SGML a ler nyelveket (Markup Languages) ler (describe) nyelv ( :) - a ford.), klnsen az elektronikus dokumentumcserben, dokumentumkezelsben s dokumentum kzzttelben hasznlatosak. A HTML az SGML-ben meghatrozottak egyik nyelvmegvalstsa.
Az SGML az 1980-as vek kzepe fel szletett s meglehetsen stabil maradt. Rendkvli stabilitsa onnan fakad, hogy a nyelv tulajdonsg-gazdag s rugalmas. Ez a rugalmassg viszont brmennyire is rtkes, hiba ellenslyozza bonyolultsgt. Bonyolultsga meggtolta abban, hogy a World Wide Web -hez hasonl vltozatos krlmnyek kztt lehessen alkalmazni.
Az eredeti elgondols szerint a HTML tudomnyos s ms technikai dokumentumok cserjnek a nyelve, olyan felhasznlknak, akik nem kifejezetten dokumentum-specialistk. A HTML megoldotta az SGML bonyolultsg-problmjt is, mivel a strukturl s szemantikai elemeknek csak kis kszlett hasznlta, gy a szerzk viszonylag egyszer dokumentumokat hozhattak ltre. Ezenkvl, a dokumentumstruktra egyszerstse cljbl a HTML kiterjesztette a hypertext tmogatst. A multimdis kpessgek a ksbbi fejlesztsek eredmnyei.
A HTML figyelemremltan rvid id alatt szles krben npszerv vlt s gyorsan tlhaladta az eredeti clt. A kezdetek ta gyorsan fejldtek az j, HTML-ben hasznlhat elemek, egyre tbb volt kztk a specilis clra alkalmas. Az j elemeknek ez a bsge kompatibilitsi problmkat okozott a dokumentumok platformok kztti adaptcija sorn.
Ahogy a szoftverek s a platformok kztti heterogenits elszaporodott, kiderlt, hogy a 'klasszikus' HTML 4 alkalmassga klnbz platformokra igencsak korltozott.
1.2 Mi az XML?
Az XMLTM az Extensible Markup Language (Kiterjeszthet Ler Nyelv) (kezd)betibl alkotott betsz.
Az alapelgondols szerint az XML feladata visszanyerni az SGML erjt s hatkonysgt, annak bonyolultsga nlkl. Br szktett formja az SGML-nek, megrzi az SGML erejnek s gazdagsgnak javt, megtartva az SGML sszes ltalnosan hasznlt tulajdonsgt.
Mg megtartja az elnys tulajdonsgokat, az XML elveti az SGML bonyolult sajtosgait, ez nehzz s kltsgess teszi az fejlesztsre alkalmas szoftverek ellltst.
1.3 Mirt szksges az XHTML?
A fentiekben rszleteztk az XHTML 1.0 -ra trtn ttrs elnyeit. A kvetkezkben felsorolunk mg nhnyat kzlk:
- A dokumentumfejlesztk s bngsztervezk folyamatosan kutatjk az j kifejezsi lehetsgeket. Az XML-ben viszonylag knny j elemet, vagy attribtumot bevezetni. Az XHTML csald gy lett tervezve, hogy ezeket a kiterjesztseket hozzillessze az XHTML modulokon s technikkon keresztl az jonnan kifejlesztend XHTML-konform modulokhoz. Ezek a modulok lehetv teszik a ltez s j tulajdonsg-kszletek kombincijt a tartalomfejleszts s bngsztervezs sorn.
- Folyamatosan kerlnek bevezetsre alternatv megoldsok az internethez trtn hozzfrsre. Nhny elrejelzs szerint 2002-re az internetes dokumentumok 75%-t ezeken az alternatv platformokon fogjk megtekinteni. Az XHTML csald gy lett tervezve, hogy egyttmkdjn a legjobban elterjedt bngszkkel. Egy j bngsztl kezdve a dokumentumprofil kialaktsn t a szerverekkel, proxykkal, meglev bngszkkel bezrlag valamennyi eszkz a legjobb teljestmnnyel vgezheti el a tartalom talaktst. Vgl, lehetsges lesz XHTML-konform tartalmat fejleszteni, amely hasznlhat lesz brmely XHTML-konform bngszvel.
|